Panteon Górnośląski miał na celu „pokazanie kulturowo – społecznego bogactwa ziemi śląskiej”.  Niestety, w świetle statutu, nadanego instytucji przez Sejmik Województwa Śląskiego, a także praktyki doboru upamiętnianych postaci, cytowana deklaracja pozostaje bez pokrycia. 

Zgodnie z paragrafem 4 pkt 2 statutu, „upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa” ma się dokonywać „poprzez czczenie pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska”. 

Zastosowanie narodowego klucza, wykluczające dla wielu postaci o niekwestionowanych i uniwersalnych zasługach, stoi w rażącej sprzeczności z dążeniem do ukazania regionu w całym jego kulturowo-społecznym bogactwie.

W swej obecnej postaci Panteon Górnośląski stanowi narzędzie anachronicznej i opresyjnej polityki historycznej, która nie respektuje różnorodności regionu i deformuje obraz jego złożonej przeszłości.

W związku z tym zwróciliśmy do Przewodniczącego Sejmiku o zmianę statutu instytucji tak aby upamieniane w niej były wszystkie postaci zasłużone dla górnośląskiej ziemi.

Treść pisma można przeczytać poniżej.