Podczas 13. Marszu Autonomii Ruch Autonomii Śląska rozpoczął akcję “Nie dla wojewody nienawiści w gmachu Sejmu Śląskiego”. Inicjatywa RAŚ polega na wysyłaniu apelu do Wojewody Śląskiego w sprawie przeniesienia tablicy wojewody Michała Grażyńskiego z budynku dawnego parlamentu regionalnego.

Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę Nie dla wojewody nienawiści i jednym kliknięciem wysłać apel bezpośrednio do wojewody Jarosława Wieczorka. W gmachu Sejmu Śląskiego nie ma miejsca na szowinistę, wroga demokracji, samorządności i śląskiej odrębności.

Podczas przemówienia na Marszu Autonomii w tej sprawie zaapelował do zebranych Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.

Ponad dwa lata temu wojewoda Jarosław Wieczorek odsłonił w gmachu Sejmu Śląskiego tablicę ku czci Michała Grażyńskiego, sanacyjnego autokraty, który deptał zasady demokratycznego państwa prawa i śląskiej autonomii, który podżegał do sporów narodowościowych, który zwalczał przejawy śląskiej odrębności. Chcę was prosić byście wysyłali do wojewody maile z petycją zawierającą żądanie usunięcia tej obraźliwej dla nas tablicy. Formularz znajdziecie na stronie internetowej autonomia.pl. Powiedzmy wspólnie nie tej antyśląskiej polityce historycznej. W tej drobnej sprawie pokażmy solidarność, determinację i konsekwencje a później przyjdzie też czas na sprawy większe. Poradzicie? –

Podpisz apel