Katowickie rondo ma wkrótce zmienić nazwę. Wojewoda Wieczorek usunął Jerzego Ziętka z roli patrona najsłynniejszego na Śląsku i w Polsce skrzyżowania. Marek Nowara, radny Miasta Katowice z ramienia Ruchu Autonomii Śląska, zaniepokojony tą sytuacją zgłosił interpelację do prezydenta miasta i przedstawił własną propozycję nazwy dla ronda w Katowicach.

INTERPELACJA RADNEGO MIASTA KATOWICE MARKA NOWARY

W sprawie: zmiany patrona katowickiego Ronda

Na podstawie § 16 ust. 4 Regulaminu Rady Miasta Katowice stanowiącego załącznik nr 3 do Statutu Rady miasta Katowice (Dz. Urz. Woj. Śl. Z 2012 r., poz 6007. z późn. zm.) składam interpelację w sprawie zmiany patrona katowickiego Ronda.

Kilka dni temu katowickie media informowały o ultimatum, jakie dał Panu Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek w sprawie zmiany patrona katowickiego ronda. Środowisko Ruchu Autonomii Śląska od początku głośno wyrażało swoje oburzenie związane z centralistycznym traktowaniem samorządów w kwestii nazewnictwa publicznych przestrzeni. Wydaje się jednak, że w obecnych warunkach prawnych, wojewoda może chcieć sam zmienić nazwę jednego z najważniejszych miejsc w Katowicach, o czym Pana także informował. W takiej sytuacji jako lokalna społeczność nie będziemy mieli żadnego wpływu na dobór nowego patrona. W związku z tym, z uwagi na wyczerpanie wielu możliwości wpłynięcia na decyzję wojewody (np. przekazanie przeze mnie wojewodzie ponad 3 000 podpisów mieszkańców protestujących w tej sprawie) apeluję by zaproponował Pan alternatywną nazwę dla katowickiego Ronda.

Jednocześnie uważam, że najlepszym patronem dla tak ważnego punktu naszego miasta jest Richard Holtze. Osoba, której Katowice tak wiele zawdzięczają jest ciągle zbyt mało rozpoznawana w zbiorowej świadomości mieszkańców. Jego zasługi dla powstania miasta Katowice są niezaprzeczalne, a katowickie Rondo jest idealnym miejscem by upamiętnić współzałożyciela naszego miasta i pierwszego Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Okoliczności zewnętrzne zmuszają samorządy do zmian. Partyjne, centralnie podejmowane decyzje nakazują usunięcie niektórych dotychczasowych patronów. Niech jednak z całej tej sytuacji uda nam się wydobyć coś pozytywnego. Nie pozwólmy, by nowy patron także był odgórnie nadany z pominięciem samorządu Katowic. Czas uhonorować Richarda Holtze.

— Marek Nowara

Marek Nowara, radny miasta Katowice

Marek Nowara jest radnym Miasta Katowice od 2014 roku. Masz pytanie, problem, uwagi w sprawie Katowic, skontaktuj się z nim.

Bez tytułu