Zgoda 2018 www slider
slider www
Marsz Autonomii 2012 zdjęcie
Uczestnicy Marszu Autonomii 2017
Flaga Górnego Śląska podczas Marszu Autonomii 2017
Uczestnicy Marszu Autonomii 2017
Uczestnik Marsz Autonomii 2012
Rodziny z dziećmi podczas Marszu Autonomii 2017
Uczestniczka Marszu Autonomii 2017 w górnośląskim stroju ludowym
Tłumy podczas Marsz Autonomii 2012
Ruch Autonomii Śląska 2019-02-11T19:46:10+00:00

Ruch Autonomii Śląska (RAŚ)

Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) jest ponadpartyjnym stowarzyszeniem, który postuluje przywrócenie województwu śląskiemu przedwojennej autonomii w nowoczesnej formule. Chcemy silnej Rzeczpospolitej, którą mogą zapewnić regiony realnie samorządne i finansowo niezależne od centrali.

Zgodnie z ideą pomocniczości, która powiązana jest ze współczesną koncepcją demokracji i nauką społeczną Kościoła Katolickiego, każdy szczebel władzy powinien realizować tylko te zadania, które nie mogą być skutecznie zrealizowane przez szczebel niższy. Współczesne zachodnioeuropejskie regiony z powodzeniem zajmują się wieloma zadaniami, jakie dziś w Polsce ma w gestii rząd w Warszawie. Sytuacja ta rodzi szereg patologii…

Dowiedz się wiecej
tragedia-górnośląska
Henryk Mercik Ruch Autonomii Śląska RAŚ

AKTUALNOŚCI

  • Apel w sprawie obchodów 75 rocznicy Tragedii Górnośląskiej

Apel w sprawie obchodów 75 rocznicy Tragedii Górnośląskiej

15 marca 2019|0 Comments

Wspólny apel Śląskiej Partii Regionalnej i Ruchu Autonomii Śląska w sprawie obchodów 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej i powołania komitetu organizacyjnego.

  • Województwo gónośląskie czy śląsko-małopolskie

Może być tylko jedno… górnośląskie

21 lutego 2019|2 komentarze

Oświadczenie Ruchu Autonomii Śląska w kontekście inicjatywy zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie.

Przemówienie Jerzego Gorzelika. Marsz na Zgodę 2019

27 stycznia 2019|0 Comments

Pamięć o prześladowanych Warmiakach i Mazurach, Słowińcach i Kaszubach, Łemkach i Ukraińcach, Ślązakach i Niemcach okazała się warta mniej niż kartka papieru. […]

JESTEŚMY EUROPEJCZYKAMI

European Free Alliance Manifesto 2019

Jesteśmy członkiem Wolnego Sojuszu Europejskiego (European Free Alliance), partii europejskiej zrzeszające organizacje walczące o prawa wspólnot regionalnych w całej Europie. Poznaj manifest naszego europejskiego sojusznika na wybory europejskiego w 2019 roku.

FACEBOOK

23 hours ago

Ruch Autonomii Śląska

RAŚ zabierał już głos w sprawie ingerencji władz centralnych w nazwy śląskich ulic i placów. Po wyroku NSA głos zabrała Śląska Partia Regionalna.Kaczyńscy jak Stalinogród

Oświadczenie Śląskiej Partii Regionalnej

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie przesądziło o zmianie nazwy katowickiego placu Wilhelma Szewczyka na plac Lecha i Marii Kaczyńskich – wbrew woli wielu mieszkańców miasta i regionu, wyrażonej w licznych protestach. Tym samym dopełnił się proces, którego istotą nie jest ocena tej czy innej postaci, lecz dyktat tworzonej w warszawskiej centrali polityki historycznej, która narzucana jest mieszkańcom Górnego Śląska.

Paradoksalnie, pod pozorem dekomunizacji obóz rządzący nawiązuje do najgorszych praktyk z czasów Polski Ludowej, kiedy w Warszawie, ponad głowami katowiczan, podjęto decyzję o zmianie nazwy ich miasta na Stalinogród. Czy para prezydencka, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, życzyłaby sobie wykorzystywania swego nazwiska w tak autorytarnej polityce pamięci?

Podstawę orzeczenia NSA i ingerencji władz centralnych w nazwy śląskich ulic i placów stanowi Ustawa z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Na jej mocy wojewoda jako przedstawiciel rządu w Warszawie może narzucać patronów w trybie zarządzenia zastępczego, a ich zmiana wymaga jego zgody. Wspólnoty samorządowe zostają w ten sposób pozbawione prawa do nazywania swej przestrzeni w zgodzie z własną tradycją i wrażliwością.

Dodać należy, że wojewoda, który występuje w roli dekomunizatora, zajmuje w imieniu Skarbu Państwa gmach wzniesiony z pieniędzy Skarbu Śląskiego, odebrany województwu wraz z prawami samorządowymi dekretem komunistycznej Krajowej Rady Narodowej z 6 maja 1945 roku. Mimo powtarzanych wniosków rząd w Warszawie nie zwrócił dotąd wspólnocie samorządowej zawłaszczonego w okresie stalinizmu mienia. Podważa to wiarygodność prowadzonej przez władze centralne polityki rozliczenia z komunistyczną przeszłością.

Apelujemy do parlamentarzystów o zmianę ustawy przyznającej przedstawicielowi władz w Warszawie prawo do w praktyce nieodwracalnej ingerencji w nazewnictwo instytucji i przestrzeni publicznych ponad głowami samorządów. Wyrażamy jednocześnie przekonanie, że działania dekomunizacyjne nie mogą być pretekstem do pisania historii Górnego Śląska w Warszawie, lecz powinny zmierzać przede wszystkim do odrzucenia prawnych i własnościowych skutków totalitarnych rządów.
...

RAŚ zabierał już głos w sprawie ingerencji władz centralnych w nazwy śląskich ulic i placów. Po wyroku NSA głos zabrała Śląska Partia Regionalna.

 

Comment on Facebook

Dlaczego rada miasta nie skorzystala z okazji i nie zmieniła sama nazwy placu, tylko zostawiła decyzję wojewodzie? Tu jest prawdziwy problem: jakby katowicka rada skorzystała ze swego prawa to wojewoda z Warszawy nie mógłby nic zrobić.

Śląsk to Polska,niestety pomioty z RAŚ czy z ŚPR nie rozumieją że Krzyżacy Hitlerowcy na te ziemie nie wejdą.

Jestem Ślązakiem.Od czasu kiedy regionaliści zaczęli się kumać z lewakami,gejami i stalinowskim łajnem z PO nie chce mieć z nimi nic wspólnego.Uwaga na Zabrze i Gliwice tam UBecji jest najwięcej.Zwłaszcza w Zabrzu.Górny Śląsk to przede wszystkim tradycja katolicka.

Ruch Autonomii Śląska Wilhelm Szewczyk był ONRowcem i ANTYSEMITĄ - GRATULUJĘ KRĘGOSŁUPA MORALNEGO...

niech najpierw szeregowy poseł sprowadzi wrak za Smolenska

Nie tylko Kaczyński jest w tej Polsce.... precz z pseudo bohaterami ! Jest wiele innych osób bardziej zasłużonych dla Polski, demokracji czy historii Naszej ziemi !

To jest obłęd. Czy teraz wszystkie place i ulice maja się nazywać po zmarłej w nieszczęśliwym wypadku parze prezydenckiej? Oni są szaleni. W Łodzi był plac Zwycięstwa, łodzianie nie zdadzali się zmianę nazwy i a tak plac jest teraz im Lecha Kaczyńskiego... Srsly. To się w głowie nie mieści. Za chwilę dziecię w szkołach będę się "modlić" do OBRAZKÓW.. Mogliby zacząć od edukacji.. Samych siebie. Porazka! Strasznie mi przykro =(

Kumacie się z gejami od Biedronia.RAŚ zdrajcy górnośląskiej sprawy

+ View previous comments

Dziś w Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach (filia nr 11) odbędzie się spotkanie z cyklu „Wielokulturowy Śląsk", którego gościem będzie Maksymilian Michałek członek naszego stowarzyszenia, a zarazem przewodniczący Deutscher Alpenverein - Sekcja Katowicka. Zapraszamy na spotkanie wszystkich miłośników historii oraz gór! ...

Dziś w Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach (filia nr 11) odbędzie się spotkanie z cyklu „Wielokulturowy Śląsk, którego gościem będzie Maksymilian Michałek członek naszego stowarzyszenia, a zarazem przewodniczący Deutscher Alpenverein - Sekcja Katowicka. Zapraszamy na spotkanie wszystkich miłośników historii oraz gór!

 

Comment on Facebook

Warto dodać że Max jest także aktywnym działaczem DFK Kreis Kattowitz.

Jeżech Ślązokiym. Znom kilku Nimców w sferze zawodowej. Dla Nimca Ślązok to Polok. A kożdego Poloka Nimiec uważo za idiotę. Kuniec i Kropka.

Czyli-Slask pelny goroli.

+ View previous comments

4 weeks ago

Ruch Autonomii Śląska

Może być tylko jedno… górnośląskie ...

 

Comment on Facebook

Uważam, że podział Górnego Śląska na dwie części Opolskie i Śląskie był celowy aby utrudnić dążenia do autonomii - chciano rozbić Górny Śląsk ! Każdy kto ma choć podstawową wiedzę historyczną wie, że woj. Śląskie (Górnośląskie - Oberschlesien) powinno obejmować tereny dzisiejszego woj. Opolskiego. Myślę, że np Sosnowiczanie lepiej by się czuli będąc częścią woj. Małopolskiego niż Śląskiego.

Śląsko-Małopolskie to żart jakiegoś pijanego oszołoma

ło co te cołkie larmo? że pora oszołomów chcialo sie zaprofilować, zabłyszczeć? Jak jakieś powiaty chcom sie przylonczyć do Małopolski- droga wolno. Referendum powiatowe - Kusik na droga ! Beczeć nie bydymy :) Ale to mo funkcjonowąć dali- niech sie powiaty opolskie wypowiedzom czy chcom wspolne woj. Slonskie- czy nowo nazwa Górnoslonskie - to jusz je Wuszt jak bydzie sie nazywac

Zdecydowanie bardziej wolałbym być w jednym województwie razem z Opolem, niż z Sosnowcem 😂

Jedno Górnośląskie Opole i Katowice razem, innej opcji niema. A Sosnowioki wolą napewno pod Kraków.

Ja richtich gryfny pomysł. Może jeszcze stolica tego województwa do Sosnowca przenieść... Chyba kogoś szola w dekiel pizła.

Górnośląskie jest oczywiste. Nawet dla Niemców to Oberschlesien

Po co zmieniać nazwę na Śląsk- Małopolska jak tuz obok jest woj Małopolskie niech składają petycję o przyłączenie do Małopolski i tela w tymacie a nom blizy do połączenia z Opolem To co Śląskie do Śląska a co Małopolskie do Małopolski

Komuś zależało na rozbiciu historycznego Górnego Śląska na odrębne jednostki administracyjne.Tak było w PRL-u,tak też jest obecnie. Ja wierzę,że pewnego dnia powstanie wspaniałe Województwo Górnośląskie w swoich historycznych granicach choć droga do tego celu jest być może daleka.Wiele zależy od woli i determinacji samych Ślązaków. O swoje trzeba wspólnie walczyć.

Ras największy rak w polsce

Gorno śląskie zawsze było i tak ma być

Panie Gorzelik, proszę nie wrzucać wszystkich Ślązaków (takich którzy czują się Ślązakami) do jednego administracyjnego worka o nazwie Województwo Górnośląskie. Postulujcie powstanie takiego tworu na terenach, które faktycznie można nazwać Górnym Śląskiem. My "Cieszyniocy" nie damy się skolonizować...

Ludzie, kto na taki gupoty wpodl??? Jo jako urodzony Slonzok i wszyskie moi przodkowie tyz ze Gornegoslonska od pokolen, powia wom niema czegos takiego jak woj.Slasko-Malopolskie, to ino mugl jakis nadupcony GOROL ze Sosnowca wymyslic !!!😎

A wszystkiemu winien król Kazimierz syn Władysława Łokietka (przydomek "Wielki" dla niego nigdy mi przez gardło nie przejdzie). Ten erotoman sprzedał Śląsk bo potrzebował pieniędzy na dziwki, a za tą resztę, która mu została, urządził sobie podbój Rusi, który to podbój, po 600 latach zakończony został Rzezią Wołyńską. Takich to mieliśmy strategicznie planujących królów. Idę o zakład, że gdyby ów król Kazimierz postawił wówczas na Śląsk, to dzisiaj bylibyśmy najpotężniejszym krajem w Europie. Kto zaprzeczy?

Katowice to slask? Myslalem za na Gliwicach sie konczyl slask

Im dłużej o tym myślę, tym bardziej jestem przeciwny pozostaniu w nowych granicach jakimkolwiek nieśląskim ziemiom poza wschodnią częścią BB. Jeżeli znowu pozostaną w nim nieśląskie ziemie to prędzej czy później odezwą się demony historii.

A czy RAŚ na serio nie ma większych problemów? Opolszczyzna nie pasuje do Katowic et consortes

Bardzo dobry pomysł. Nie pozwólmy na jakiekolwiek sztuczne połączenia z małopolskim. Trzeba tera z aktywnie wspierać ten pomysł jedności Śląska

Popatrzcie sobie jak różny jest krajobraz na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku a w powiatach będzińskim, zagłębiu, Okolice Częstochowy bardzo przypominają województwo świętokrzyskie. Są spore różnice w krajobrazie tych ziem.

I tak wszyscy zapominacie, że Śląsk w ogóle narodził się w okolicach Wrocławia. ;) Także uprawiajcie sobie dalej pierdololo.

nic nie znaczący komentarz bankruta politycznego, któremu Ślązacy pokazali że nie chcą ażeby miał na cokolwiek wpływ. Tak samo będzie tym razem. Na nic nie wpłynie jego opinia o podziale samorządowym Polski. Czas na wymianę.

Jak najbardziej za górnośląskim! Co do mapki, macie nieuciętą wersję? :)

Ciekawe co na to Opole?

Jestem za woj. górnośląskim i waszą propozycją, można ją zgłosić, ale szanse jej powodzenia są nikłe, gdyż takich zmian się nie dokonuje nawet, jeśli władza chce (czyt. woj. środkowopomorskie i częstochowskie). Bardziej realna jest "tymczasowa" propozycja zmiany nazwy. Zawsze to lepsze niż utrzymywanie obecnej sytuacji.

Ale po co to komu? Co jes zlego w terazniejszym ukladzie?

+ View previous comments

Load more

FLICKR

TWITTER

Śledź do nas na Twitterze

YOUTUBE

JASKÓŁKA ŚLĄSKA

Jaskółka Śląska - miesięcznik śląskich regionalistów

Miesięcznik górnośląskich regionalistów. Tu o wszystkich ważnych sprawach piszemy ze śląskiej perspektywy. Jesteśmy bezkompromisowi. Jesteśmy największym śląskim miesięcznikiem w regionie.

E-wydania
Numery archiwalne

NASI PARTNERZY

1 efa
2 efay
2 pls
4 sp
5 js