W obronie pamięci po Jerzym Ziętku

2017-11-30T18:49:33+00:00 12 września 2017|

W przededniu wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej, Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląskie poparły w piątek działania na rzecz pozostawienia nazw m.in. obiektów i miejsc, którym patronuje Jerzy Ziętek.

Regionaliści w obronie Ziętka

Podczas piątkowego briefingu regionaliści przekonywali, że to nie tylko kwestia samej pamięci o Ziętku, ale i głos w obronie prawa samorządów do decydowania kogo w przestrzeni publicznej chcą czcić. W spotkaniu przy pomniku gen.  Jerzego Ziętka uczestniczyli dr inż. arch. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego, eurodeputowany Marek Plura, Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa oraz Jerzy Ziętek, wnuk gen. Jerzego Ziętka.

Podczas konferencji wyrażono negatywne stanowisko w sprawie usuwania z przestrzeni publicznej pomników upamiętniających postać gen. Jerzego Ziętka. Podkreślono, że chodzi o prawo mieszkańców Górnego Śląska do decydowania kogo chcą, a kogo nie chcą czcić i upamiętniać w przestrzeni publicznej. Henryk Mercik zwracał też uwagę, że pomnik Ziętka to nie symbol komunizmu, PRL-u, ale Śląska, śląskości. To pomnik, który powstał z inicjatywy mieszkańców i to dopiero w 2005 roku, czyli 20 lat po śmierci Ziętka.

Jerzy Ziętek – legenda?

Generał Jerzy Ziętek (1901-1985) obrósł na Śląsku legendą jako społecznik, znakomity gospodarz i inicjator wielu inwestycji, m.in. hali Spodka, kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu czy największego w Polsce parku miejskiego – Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obecnie działa pod nazwą Park Śląski).