Wokół Szlaku Magnatów Przemysłowych

2017-09-05T11:40:47+00:00 5 września 2017|

Rozpoczęła się dyskusja o stworzeniu w naszym województwie Szlaku Magnatów Przemysłowych, który promowałby dziedzictwo magnatów Śląska i Zagłębia.

Na razie koncepcja szlaku, czy też poszerzenia Szlaku Zabytków Techniki, jest w fazie wstępnych konsultacji. Pierwsze spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego 4 września i miało charakter otwarty. Dr inż. arch. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, zaprosił na nie wszystkie zainteresowane instytucje,  stowarzyszenia, samorządy.

Szlak miałby promować industrialne dziedzictwo regionu, ale także inne miejsca kojarzone z wielkimi postaciami przemysłu, tj. pałace, wille, parki.

Warto skoncentrować się nie tylko na obiektach przemysłowych, ale także na historiach ludzi związanych z tworzeniem potęgi przemysłowej, ich miejscami pracy, zamieszkania, odpoczynku, towarzyskich spotkań. Wszak historia naszego regionu to także historia tych ludzi i miejsc z nimi związanych, czy przez nich kreowanych. Wiele z tych miejsc to przecież „perełki” z których możemy być dumni, a które mogłyby przyciągać coraz to więcej gości. Proces kształtowania Szlaku Magnatów Przemysłowych nie zajmie nam kilku dni czy tygodni. To będzie proces na lata, ale jestem przekonany, że ze świetnym efektem  – tłumaczy dr inż. arch. Henryk Mercik.

Wśród  miejsc, które potencjalnie mogą znaleźć się na nowym szlaku turystyczno-edukacyjnym wymienia się: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim, pałac myśliwski w Promnicach, pałac w Pławniowicach, dawny Pałac Dietla w Sosnowcu, Willę Caro w Gliwicach czy Pałac Kawalera w Świerklańcu.