Purpurkowe spotkania

2017-09-05T11:39:07+00:00 5 września 2017|

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach realizuje projekt „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”, dedykowany pasjonatom śląskiej historii i śląskich ludowych strojów.

W ramach przedsięwzięcia organizowane są warsztaty wiązania purpurek. Spotkania warsztatowe odbędą się 6.09. w Piekarach Śląskich, zaś 20.09. – w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej.

6 września trudną sztukę wiązania chusty zaprezentuje mistrz tradycji Tomasz Wrona z Mysłowic, zaś 20 września – Danuta Szczogiel z Dąbrówki Wielkiej.

Projekt „Purpurka na Polkę” zostanie podsumowany  21 października w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, gdzie będzie można zobaczyć zrealizowane w trakcie cyklu materiały filmowe. Będzie też okazja do spotkania z mistrzami tradycji oraz wspólnej plenerowej fotografii.

Wstęp na warsztaty i na uroczyste podsumowanie projektu jest wolny.

Warto też zajrzeć na www.purpurka.pl

Purpurka to nazwa charakterystycznej chusty noszonej na Górnym Śląsku,  wykonanej z kretonu w kolorze ciemnej czerwieni, z drukowanymi motywami kwiatowymi dookoła, wiązanej z tyłu głowy. Purpurka ma dwie cechy charakterystyczne: nosiły ją tylko i wyłącznie mężatki,  zakładały ją wyłącznie do stroju paradnego przeznaczonego na uroczystości rodzinne, kościelne i patriotyczne.

Purpurki były znane i wykorzystywane przede wszystkim w przemysłowej części Górnego Śląska, w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, okolicach Bytomia, Katowic, Zabrza i Chorzowa.  Spotykane były również w Raciborzu i Wrocławiu. Popularny sposób wiązania tejże chustki określano „na Polkę”.