Dodatkowe miliony na kulturę

2017-04-18T08:31:31+00:00 18 kwietnia 2017|

Wszystkie wojewódzkie instytucje kultury otrzymają dodatkowe fundusze. Taką decyzję podjął sejmik, korygując tegoroczny budżet województwa śląskiego. Nadwyżka trafiająca do kultury to ewenement w ostatnich kilku latach.

Miejmy nadzieję, że ta tendencja przekazywania większych środków na kulturę niż dotąd, będzie kontynuowana przez kolejne lata. Te ok. 20 mln zł to pieniądze, które pozwolą na rozwój i na „pójście do przodu” z repertuarem, ciekawymi programami i projektami. Nie jest to oczywiście jeszcze kwota marzeń, ale mam satysfakcję, że doceniono kulturę, jej wkład w życie naszego regionu, jej ważną rolę i zdecydowano o pozytywnym podziale pieniędzy. Udało nam się tym samym przełamać nienajlepszą tendencję ostatnich lat w kwestii finansowania kultury. Zatem kończymy ze stagnacją i dajemy naszym instytucjom „zielone światło” do rozwoju, do tworzenia nowości repertuarowych, do zaskakiwania publiczności podkreśla dr Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Dodatkowe pieniądze otrzymają wszystkie wojewódzkie instytucje kultury (jest ich 19): teatry, filharmonia, opera, orkiestry dęte, chóry i kapele, domy i ośrodki kultury, świetlice, kluby, biblioteki, muzea, instytucje ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Oczywiście nie wszyscy po równo, gdyż dokonano wyboru priorytetowych projektów i placówek je realizujących. Szczególną uwagę przy podziale środków zwrócono na możliwość tworzenia nowych repertuarów. Stąd priorytetowo potraktowano m.in. Operę Śląską w Bytomiu, Teatr Śląski w Katowicach, Filharmonię Śląską w Katowicach i Teatr Rozrywki w Chorzowie.

Staraliśmy się rozdzielić pieniądze sprawiedliwie, ale to nie oznacza, że po równo. Placówki repertuarowe muszą mieć szanse na tworzenie nowych propozycji dla publiczności, a nie tylko na fundusze na płace – kontynuuje dr H. Mercik.

Najwięcej, bo ok. 3,7 mln zł otrzyma Opera Śląska w Bytomiu, która w tym roku przygotuje trzy różnorodne premiery: operę klasyczną, spektakl operetkowy i propozycję dla dzieci. Ponad 3 mln zł zwiększono dotację dla Ars Cameralis Silesiae Superrioris w Katowicach z przeznaczeniem na organizację imprezy otwarcia Stadionu Śląskiego w Chorzowie i udział w organizacji Off Festiwalu, ponad 2 mln zł otrzyma Filharmonia Śląska w Katowicach na organizację dobrze postrzeganego i wpisanego w pejzaż muzyczny Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Ok. miliona zł zwiększy się także budżet Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego i Teatru Rozrywki w Chorzowie, Biblioteki Śląskiej i Muzeum Śląskiego.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” dzięki nadwyżce mógł przenieść do Skansenu z Bytomia Bobrka niezwykłą budowlą – drewniany kościółek ewangelicki z 1932 roku, zbudowany z prefabrykowanych elementów – oraz zagospodarować otaczający teren. Dzięki takiemu przedsięwzięciu kościół, który uległ pożarowi w 2014 roku, nie zostanie doszczętnie zniszczony, a Skansen zyska nowy obiekt i nową przestrzeń.

Z kolei Instytucja Filmowa „Silesia Film” w Katowicach wyda 200 tys. zł z nadwyżki na rekonstrukcje cyfrowe filmów Kazimierza Kutza, filmów ważnych dla tożsamości śląskiej. 250 tys. zł zostanie przeznaczone na Śląski Fundusz Filmowy, 100 tys. zł na Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Z nadwyżki wygospodarowano też środki na organizację otwartego konkursu ofert na zadania publiczne naszego województwa w sferze działań na rzecz zachowania wielokulturowości regionu oraz kultury mniejszości narodowych i etnicznych. O 300 tys. zł więcej zostanie przeznaczone zostanie na ratowanie zabytków. Tym samym łączna kwota na ten ostatni cel wzrośnie do 800 tys. zł.